Już od kilku lat jestem aktywną użytkowniczką smartfona. Nie korzystam z niego jednak jedynie do dzwonienia, esemesowania i przeglądania Facebooka. Staram się wycisnąć z niego tak wiele, jak się da, a moi bliscy często podkreślają, że jestem człowiekiem-aplikacją :).  Kiedy pojawi się jakaś kwestia do rozwiązania, znalezienie odpowiedniego narzędzia, nie stanowi dla mnie żadnego problemu – wystarczy bowiem wiedzieć, czego i gdzie szukać!

Od kiedy zaczęłam przykładać większą wagę do organizacji swojego czasu, postanowiłam, że zamienię swój telefon z Androidem w naprawdę sprytną maszynkę. Sprawdźcie, jakich narzędzi używam, aby oszczędzić swój czas i stać się jeszcze bardziej produktywną.

10 darmowych aplikacji na Androida, od których jestem uzależniona!

  1. Todoist

Przetestowałam w ostatnich czasach kilka narzędzi do sporządzania list to-do i kontrolowania progresu swoich działań. Nie sprawdziły się u mnie też techniki papierowe, takie jak Bullet Journal, więc potrzebowałam niezawodnej apki, która za mnie uporządkuje mój dzień. W pracy zetknęłam się z Todoist – nieskomplikowaną, cudowną w swojej prostocie aplikacją, która do tego urzekła mnie nierozpraszającym designem. Dzięki niej, z łatwością łączę zajęcia na doktoracie z pracą, a dodatkowo bez trudu znajduję czas na czytanie, gotowanie i resztę moich pasji. I choć nadal staram się dodać mojemu życiu trochę spontaniczności, cieszę się, że wreszcie mam kontrolę nad moim prywatnym chaosem!

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródło: http://androidwidgetcenter.com/

Cena: darmowy | Google Play

  1. TimeCamp*

Zdradzę Wam swój mały sekret… Mój dzień rozszerzył się o dodatkową godzinę!

Niemożliwe? Nic bardziej mylnego!

Wystarczyła jedna prosta aplikacja, bym wreszcie zapanowała nad uciekającym w zastraszającym tempie czasem. TimeCamp, bo o niej mowa, to time tracking software, czyli typowy śledzik. Dokładnie wie, co robisz na swoim komputerze lub smartfonie i sporządza dla ciebie szczegółowe raporty. Na ich podstawie możesz w prosty sposób stwierdzić, które z aktywności zabierają ci najwięcej produktywnego czasu (i dlaczego zazwyczaj jest to Facebook).

TimeCamp jest prosty w użytkowaniu, zwłaszcza w trybie automatycznego trackowania czasu. Oznacza to, że jeżeli pracujesz nad wieloma sprawami, nie musisz co chwila zmieniać projektu – aplikacja sama rozpoznaje, nad czym właśnie najbardziej się skupiasz i przypisuje ten czas do konkretnej grupy.

Dzięki TimeCampowi mam pewność, że każdą cenną minutę mojego dnia mam pod kontrolą. Nie pozwalam im uciec i z łatwością rozróżniam czas produktywny od bezproduktywnego. Dni, gdy jedną ręką obsługiwałam komputer, a drugą telefon z Facebookiem minęły bezpowrotnie. Jestem w stanie zrobić znacznie więcej w trakcie pracy, bez problemu znajduję w tygodniu godzinkę na pielęgnowanie spraw związanych z doktoratem, a dodatkowo mam więcej czasu dla siebie.

I absolutnie z tego powodu nie narzekam 🙂

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródło: https://www.timecamp.com

Cena: darmowy | Google Play

  1. Slack

Każdy, kto chociaż raz pracował zdalnie, doskonale wie, jakim wyzwaniem jest w tym przypadku sprawna komunikacja między pracownikami. Wszelkie opóźnienia i utrudniony przepływ informacji wpływają bezpośrednio na efekty całego zespołu – zadania wykonywane są wolniej i mniej efektywnie.

Dlatego właśnie na komputerze i telefonie zawsze jest ze mną Slack, czyli miejsce rozmów i wymiany plików, z którego korzysta moja firma.

Dzięki niej ograniczyliśmy wiszenie na telefonie, niekończące się łańcuszki maili i swobodne komunikaty zostawiane za pomocą smsa czy na Facebooku. Slack jest niemalże łopatologiczny w swojej prostocie – składa się z okna rozmów i belki z kontaktami. Za jego pośrednictwem można toczyć ogólne rozmowy w większym gronie, zamknięte grupowe konwersacje czy gadać jeden na jeden. Do tego dochodzi swobodne przesyłanie plików i możliwość integracji z innymi softami.

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródło: https://androidinfo.net/

Cena: darmowy | Google Play

  1. Blix

Jestem wierną fanką gazetek z ofertami najróżniejszych sklepów. Nie kolekcjonuję ich, ale uwielbiam być na bieżąco z przecenami i za ich pomocą przygotowywać jadłospis na tydzień do przodu. Blix umożliwia mi przeglądanie papierowych ulotek w swoim telefonie i zapisywanie, co warto kupić z danej gazetki. Czyż to nie wygodne? Jadąc tramwajem do sklepu jestem w stanie stwierdzić, czego będę potrzebować, a później w prosty sposób sporządzić listę zakupową.

Plusy? Same! Kupuję mniej, za mniejsze pieniądze, a w dodatku wszystko to, na czym mi najbardziej zależy. Idealnie!

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródło: http://softonet.pl

Cena: darmowy | Google Play

  1. Duolingo

Staram się wykorzystać swoje 24 godziny do maksimum, dlatego nawet, gdy jadę tramwajem lub autobusem, spędzam ten czas produktywnie. Zazwyczaj oznacza to przeczytanie rozdziału książki, ale odkąd zainstalowałam na swoim telefonie Duolingo, uczę się języków w biegu. Z początku było to tylko przyswajanie nowych słówek z angielskiego, ale od niedawna postanowiłam zgłębić podstawy portugalskiego. Nie będę może ekspertem w sprawie tłumaczeń fado, ale kiedy już wreszcie trafię do tego pięknego kraju, być może uda mi się porozumieć na podstawowym poziomie!

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródlo: https://www.lingualift.com/

Cena: darmowa | Google Play

  1. Mój kalendarzyk

Ilekroć udawałam się do ginekologa, na pytanie „kiedy ostatnio miała pani okres?” udzielałam wymijającej, niezbyt precyzyjnej odpowiedzi. Nie dlatego, że miałam coś do ukrycia, tylko po prostu zawsze zapominałam o tym, aby zaznaczyć ten dzień w papierowym kalendarzu. Mój kalendarzyk sam przypomina mi o tym, że powinnam zaznaczyć dzień rozpoczęcia okresu – wylicza na podstawie wcześniejszych danych, ile będzie trwał cykl, przypomina o wzięciu tabletki, a dla tym kobietom, które planują zajście w ciążę, udziela informacji o płodności w danym dniu.

Teraz za każdym razem, gdy jestem u lekarza, wystarczy tylko wyciągnąć telefon :).

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródło: http://alessabeauty.blogspot.com/

Cena: darmowa | Google Play

  1. mobileMPK

Jestem osobą, która przemieszcza się za pomocą własnych nóg i komunikacji miejskiej. Posiadam prawo jazdy, ale chyba nigdy nie dorobię się własnego samochodu. Pasjonuje mnie motoryzacja, ale kierowca ze mnie żaden – kilka lat temu stłuczka skutecznie odarła mnie z chęci siadania za kierownicą.

W ciągu tygodnia dość intensywnie poruszam się w różnych kierunkach po Olsztynie, dlatego lubię mieć przy sobie aktualny rozkład jazdy, tak aby z wyprzedzeniem móc określić, ile minut zostało mi do odjazdu autobusu czy tramwaju. Dzięki mobileMPK udaje mi się to szybko i sprawnie – wybieram przystanek, z którego odjeżdżam, zaznaczam docelowy i otrzymuję szczegółowy wykaz połączeń. Apka jest niezwykle przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy napędza mnie pośpiech!

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródło: http://www.transport-publiczny.pl/

Cena: darmowa | Google Play

  1. Google Drive

Praca zdalna oznacza nie tylko ciągłe siedzenie w domu przy komputerze, ale również bycie w stałym kontakcie nawet wtedy, gdy się przemieszczam. Jestem aktywną użytkowniczką telefonu i doceniam również to, że wystarczy jedna aplikacja, by mieć przy sobie wszystkie potrzebne w pracy dokumenty. Moja firma korzysta z Google Drive, więc i ja używam tej aplikacji do przechowywania danych. Pozwala mi w prosty i szybki sposób dzielić się ze współpracownikami i znajomym plikami o różnym formacie i wielkości.

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródło: http://www.theandroidsoul.com/

Cena: darmowa | Google Play

  1. Feedly

Codziennie znajduję milion rzeczy, które chciałabym przeczytać. Nie zawsze mam jednak czas, by to zrobić, gdyż często trafiam na te artykuły w trakcie pracy. Feedly pomaga mi katalogować wszystkie te strony, tak, aby nie tworzyć stu folderów w moim Chrome, w których i tak nic bym nie znalazła. Korzystam z osobnej aplikacji i nie zaśmiecam swojego telefonu. Czyż to nie wygodne?

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródło: https://thenextweb.com/

Cena: darmowa | Google Play

  1. Pusta Miska

Tę apkę zostawiłam sobie na koniec, gdyż tak naprawdę nie wpływa w żaden sposób na moją produktywność. Dzięki niej nie zapominam jednak, aby codziennie kliknąć w zieloną, pustą miskę i napełnić ją karmą – w wirtualny sposób przekazać prawdziwe jedzenie dla polskich schronisk. Zanim powstała ta aplikacja, zapominałam wchodzić na stronę pustamiska.pl. Dziś uruchamiam ją w trakcie porannej prasówki na telefonie, by nie zapomnieć podzielić się dobrocią ze zwierzakami.

10 darmowych aplikacji na Androida

Źródło: play.google.com

Cena: darmowa | Google Play


Mój telefon to moja twierdza – strzeże upływającego czasu, sprawuje nadzór nad codziennymi sprawami, a także pozwala mi mieć kontrolę nad najważniejszymi dla mnie aktywnościami.  Nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez wymienionych wyżej aplikacji, przyzwyczaiłam się bowiem do wsparcia, którego mi udzielają. Życie z nimi stało się dużo prostsze, choć przyznam, że nawet najsprytniejsze narzędzie nie zastąpi jasnego, spokojnego umysłu.

A wy, z jakich aplikacji korzystacie na co dzień?

 

*TimeCamp jest aplikacją, dla której pracuję.