Zdarzyło Wam się kiedyś coś takiego, że usłyszeliście piosenkę, a później nie mogła Wam ona wyjść z głowy? Założę się, że każdy choć raz był w takiej sytuacji. Za mną nieustannie coś chodzi – wystarczy kilka taktów, żeby mój mózg zajęty był jedynie nuceniem.

Dokładnie tak samo jest ze świątecznymi piosenkami. Wwiercą się w umysł i ani myślą wyjść – nie sposób jest nie podśpiewywać „Last Christmas I gave you my heart…”, wkręcając się w chaos bożonarodzeniowych przygotowań.  Od razu uprzedzam – ten utwór i „All I want for Christmas is You” nie znajdą się w tym zestawieniu :).

Dla mnie nie ma Świąt bez obowiązkowego zestawu kilku utworów. Mój B. już nie może ich zdzierżyć, ja jednak katuję je niemiłosiernie i bez ustanku. Do tego non stop śpiewam (ze słuchem u mnie, na szczęście, naprawdę dobrze, więc tyle z tego, że nie fałszuj, śpiewając na cały głos). Po 26 grudnia ta playlista odchodzi w zapomnienie, aby czekać cierpliwie do następnego roku.

W zestawieniu oprócz szlagierów znajdzie się moja mała nowość, którą jestem urzeczona!

Moja Świąteczna Playlista

 1. Coldplay – Christmas Lights

Piosenka ta pochodzi jeszcze z czasów, kiedy Coldplay nie grało jeszcze w mocno popowych klimatach i było jednym z moich ulubionych zespołów. Od sześciu lat nieustannie mnie wzrusza  – uwielbiam do niej wracać i razem z Chrisem Martinem śpiewać o oczekiwaniu na to, by wreszcie spadł śnieg i podarował nam prawdziwie świąteczną atmosferę. Czyż to nie jest to, o czym teraz wszyscy marzymy?

 1. Piotr Rubik – Biały Śnieg i Ty

Tę piosenkę pokochałam od momentu, kiedy usłyszałam ją po raz pierwszy – śpiewaliśmy ją bowiem w szkolnym chórze. Jest do bólu zwyczajna i banalna, ale tak wesoła, że idealnie podśpiewuje się ją podczas ubierania choinki. Cała moja rodzina ją uwielbia, więc jest mi niezmiernie miło, że nikomu nie przeszkadza, gdy rozbrzmiewa w rodzinnym domu w Wigilijny poranek.

 1. Majka Jeżowska – Kochany Panie Mikołaju

Wspomnienie dzieciństwa i przeraźliwie zimnych świąt, kiedy to z kuzynem od rana zjeżdżaliśmy już na sankach. Przebój Majki na stałe zagościł w moim serduszku, chociaż jestem już zdecydowanie starsza niż dzieci z teledysku (który nawiasem mówiąc jest tak cudownie archaiczny, że aż rozczulający). Wy też śpiewaliście ją w przedszkolu?

 1. Chris Rea – Driving Home For Christmas

Jestem oddaną entuzjastką męskich głosów. Miłość do Chrisa Rea zaszczepiła u mnie wersja live „Josephine”, bardzo subtelna i z delikatną wstawką zagraną na fortepianie. Jego najbardziej znany świąteczny przebój wzrusza mnie za każdym razem i katuję go oczywiście w drodze do domu. W tym roku układamy do tej melodii polskie teksty i, cytując klasyka z ‘Chwili dla Ciebie”, śmiechu jest co niemiara 🙂

 1. Shakin Stevens – Merry Christmas Everyone

Tę piosenkę uwielbiają moi rodzice, a razem z nimi ja – nawet zaśpiewałam ją kiedyś na szkolnym koncercie kolęd. Genialny, prosty rytm, nie sposób się przy nim nie kiwać. Utwór ten jest idealny do rozruszania się w trakcie świątecznego obżarstwa. Kiedy tylko go usłyszę, zawsze mimowolnie podnoszę się z kanapy i zaczynam go nucić. A do tego jeszcze zalotny, mrugający Shakin Stevens… Można się zakochać (he, he).

 1. Band Aid 2004 – Do they know it’s Christmas?

Kolejny świąteczny szlagier, trudno się przed nimi ustrzec! Jednak mnie najbardziej podoba się wersja z 2004 roku, gdyż w składzie Band Aid śpiewa Chris Martin, Bono, Dido i kilku innych artystów, których uwielbiałam w czasie, gdy sama piosenka powstała. Utwór z przesłaniem, którego naprawdę dobrze się słucha, to strzał w świąteczną dziesiątkę!

 1. Lea Michele – O Holy Night

Utwór ten możemy usłyszeć w wykonaniu chociażby Mariah Carey, ale mnie urzekł w wersji pochodzącej z serialu Glee, który kiedyś ubóstwiałam. Zaśpiewała go Rachel, czyli obdarzona przepięknym głosem Lea Michele. Zawsze się przy tej piosence rozklejam – po prostu uwalnia u mnie skryte gdzieś głęboko pokłady łez. Posłuchajcie jej, jest naprawdę magiczna!

 1. Dean Martin – Let It Snow

Tę piosenkę słyszałam już w wielu wykonaniach, ale najprzyjemniej brzmi zaśpiewana właśnie przez Deana Martina. Już od kilkunastu lat jest nieustannie związana ze świąteczną reklamą kawy Jacobs, więc tym bardziej zasługuje na miano świątecznego szlagieru. W moim odczuciu jest po prostu przesłodka, jak pudełeczko cukierków znalezione pod choinką.

 1. Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak – Pada Śnieg

W czasach bezśnieżnych świąt mogłoby się wydawać, że piosenki o białym puchu stają się nieco przereklamowane. Jednak dla mnie mają niezwykle magiczny wymiar – a ta, szczególnie, bo to kolejny utwór, który pamiętam z dzieciństwa. Ją również śpiewałam kiedyś na szkolnych uroczystościach przedświątecznych, mierząc się zarówno z męskim, jak i damskim głosem. Podobno wyszło bardzo ładnie 🙂

 1. Czerwone Gitary – Dzień Jeden w Roku

A to ukochana piosenka mojej mamy. Zalewa się łzami natychmiast, gdy ją włączę, nucąc ją pod nosem. Śmiejemy się, że z roku na rok jej tekst jest coraz bardziej aktualny, zwłaszcza w zeszłe święta, kiedy to w Wigilię było w pewnym momencie +15 stopni (w cieniu!) na termometrze… Mam nadzieję, że zgodnie ze słowami „Dzień, piękny dzień, w którym gasną wszelkie spory…” tak się stanie, a całe rodziny zasiądą razem przy suto zastawionych stołach. Tego Wam życzę!

 1. Stanisława Celińska – Kołysanka

Obdarzona niesamowitym, ciepłym głosem aktorka Stanisława Celińska wydała w tym roku płytę z kolędami i świątecznymi piosenkami. Dowiedziałam się o niej przypadkiem, kiedy to w Trójce poleciał utwór „Kołysanka” – cudowna, liryczna opowieść o świątecznym oczekiwaniu na Jezusa. Zakochałam się w niej od pierwszego usłyszenia, co skłoniło mnie do zakupu całej płyty, którą podarowałam siostrze na Mikołajki. Brawo, pani Stasiu!

 

Jakie ubogie byłyby Święta bez odpowiedniej oprawy muzycznej! Wymienione wyżej piosenki i płyta stara jak świat. „Tradycyjne kolędy” w wykonaniu gwiazd takich, jak Irena Santor i Adam Zwierz, uprzyjemniają nam co roku bożonarodzeniowy okres. Do tego dochodzi składanka, którą nagraliśmy razem ze szkolnym chórem, pełna ciepłych piosenek o tematyce świątecznej.

Ja nie wyobrażam sobie Wigilii i Bożego Narodzenia bez tych utworów, a Wy? Co polecacie? 🙂